Roka Ne Zaman Ekilir?

Roka Ne Zaman Ekilir?

Roka tohum ekimi ağırlıkla İlkbahar, Sonbahar ve Yaz aylarında olması gerektiği; alanında uzman kişiler tarafından dile getirilmiştir. Bu dönemlerde ekilecek Roka, hasat için en verimli aylar olduğu bilinmektedir. Balkonunuz ve bahçeniz de rahatlıkla Roka ekebilmek için bu metni okumanızı tavsiye ederiz.

Roka Nasıl Ekilir?

Roka ekimi oldukça basit bir operasyondur. Bu basitlikle lezzetli ve doğal rokaları elde edebilir ve bunların keyfine varabilirsiniz. Öncelikle Roka tohumunu 1 gün boyunca su içerisinde bekletmeniz ya da nemli bir bez içerisinde bekletmeniz gereklidir. Bu işlemi gerçekleştirerek, tohumun çimlenme hızını yükseltebilirsiniz. Tohumu ekeceğiniz, kap ya da saksının içerisindeki toprağı elenmiş olmasına dikkat edin. Toprağın ortalama sıcaklığı 15 ila 20 derecesinde olması yeterlidir. Öncelikle toprağı biraz nemlendirin ve tohumu birkaç santim derinliğe bırakın. Sonrasında tohumun üzerini toprak ile örtüp, hafif bir nemlendirme gerçekleştirin. Bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra saksınızın tamamını naylon bir poşet ile kapatın. Periyodik saatler arasında hafif nemlendirme işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Roka tohumu ortalama 6 – 10 gün arasında çimlenmesi mümkündür. Elbette tohumun kalitesi ve doğal olması bu süre için ufak, tefek aksamalar yaratabilir. Bu süre içerisinde tohumunuzun çimlendiğini göreceksiniz. Bu durum gerçekleştikten hemen sonra üzerini kapattığınız poşeti kaldırın ve çimi güneşten uzak tutun. Çim kısa bir süre içerisinde ortalama 5 – 6 santim arasında bir fideye dönülecektir. Fide gerçekleştikten sonra bahçenize ya da büyük bir saksıya rahatlıkla ekebilirsiniz.

Roka’nın Faydaları Nelerdir?

Roka, salatalarımızın ve soframızın olmazsa, olmaz sebzelerinden birisidir. Bu güzel sebze insan sağlığı içinde bünyesinde birçok fayda barındırmaktadır. Doğal bir destekleyici olarak görülen Roka günümüzde uzmanlar tarafından önerilmektedir. Genel olarak Roka’nın faydaları şu şekilde sıralanabilinir;

  • Sindirim sistemi için oldukça değerli bir sebzedir.
  • Cilt gençliğini ve tazeliğin korumaktadır.
  • Roka ile yüz ve cilt maskesi yapabilirsiniz.
  • Yüksek vitaminler barındırmasından kaynaklı; bağışıklığı güçlendirmektedir.
  • Görme yetinizi güçlendirir
  • Kansere karşı savaşmak etken bir sebzedir
  • Düzenli kullanımlar vücudun kan değerlerini dengeler.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz