Maydanoz Ne Zaman Ekilir?

Maydanoz Ne Zaman Ekilir?

Maydanoz sofraların ve yemeklerin olmazsa, olmaz sebzedir. Bünyesinde barındırdığı çeşitli ve güçlü özler sayesinde sağlık sistemine destek sağlar. Evde Maydanoz ekmek oldukça kolay ve pratik bir durumdur. Sizlerde evde dilediğiniz gibi Maydanoz ekerek, doğal sebzenin tadına varabilirsin. Maydanoz ne zaman ekilir? sorusun cevabı; alanında uzman kişiler tarafından cevaplanmıştır. Bu kişiler maydanoz’un İlkbahar, Sonbahar ve Yaz aylarında ekilmesinin daha verimli olacağını belirtmişlerdir.

Maydanoz Nasıl Ekilir?

Maydanozun nasıl ekildiği oldukça önemlidir. Doğru bir ekim sayesinde verimli bir hasat yapabilirsiniz. Aksi taktirde verimsiz bir hasat almanız kaçınılmazdır. Öncelikle Maydanoz tohumunu bir gün boyunca ıslak kalması gereklidir. Bu işlem sayesinde Maydanozun hızla çimlenmesini sağlayabilirsiniz. Hemen ardından Maydanozu çimlendireceğiniz kap ya da viyollarin içindeki toprağı ıslatmanız gerekmektedir. Sonrasında Maydanoz tohumlarını, toprağa ekleyip üzerini toprak ile tekrardan örtün. Örtülen toprağı tekrardan ıslatarak; naylon bir poşet yardımıyla üzerini kapatın. Steç film de kullanarak bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Maydanoz tohumlarının çimlenmesi ve bir fide haline gelmesi ortalama 3 – 4 hafta sürecektir. Maydanoz biraz çimlendiğinde naylon poşeti üzerinden kaldırabilirsiniz. Bu sırada çimlenmiş tohumu, güneşten koruyunuz. Sonrasında tohum tam olarak bir fide haline gelecektir. Bu işlem gerçekleştiğinde Maydanozu dilediğiniz gibi büyük bir saksıya ya da bahçenize rahatlıkla ekebilirsiniz.

Maydanoz ne zaman sulanmalıdır? Yaz aylarında sıcaklığın çok üst seviyede olduğundan dolayı 2 günde bir sulanması tavsiye edilmektedir.

Maydanozun Faydaları Nelerdir?

Maydanoz lezzetli bir sebze olmasının yanında oldukça faydalı birçok bileşeni bulunmaktadır. Bünyesinde barındırdığı onlarca vitaminler ile insan sağlığı için benzersiz bir seçenektir. Genel olarak Maydanozun faydaları şu şekilde sıralanmaktadır.

  • Antioksidanlar ve Vitaminler sayesinde Böbrek temizliğini sağlar.
  • Metabolizmayı hızlandırdığı için zayıflatıcı etkisi vardır.
  • Şişkinlik için bire birdir.
  • Cilt bakımı içinde sürekli kullanılan Maydanoz, cilt aydınlatma özelliğine de sahiptir.
  • Diyabet dengesini sağlamaya yardımcı olur.
  • Enzim ve lif içerikleri sayesinde Sindirim sisteminizi arttırır.
  • Kansere karşı güçlü bir etkiye sahiptir.
  • Beyin sağlığını geliştirir ve güçlendirir.
  • Ağrı kesici özelliğiyle; ağrılarınız için doğru tercih olacaktır.
  • Maydanoz yaprakları sayesinde; ağız kokusundan kurtulabilirsiniz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz