Bezelye ne zaman ekilir

Bezelye ne zaman ekilir

Bezelye tohumunu ekmek için genellikle ilkbahar ve yaz ayları tercih edilmelidir. Bu mevsimde verimliliğin daha fazla olduğu söylenmektedir. Bezelye tohumunu ekerken kullanmış olduğunuz tohumun kalitesine özen gösteriniz. Kaliteli bir tohumun verimliliği daha fazla olmaktadır. Peki bezelye tohumu nasıl çimlenir yöntemleri nelerdir?

Bezelye tohumunu ekmeden önce ekilecek alanın (toprağın) elverişli olması gerekmektedir. Toprağın kalitesi verimlilik açısından çok önemlidir. Verimli ve sağlıklı bir toprakta 3-4 cm geçmeyecek şekilde çukurlar açılarak tohum ekilmelidir. Çukur derinliğine dikkat etmeniz gerekmektedir. Fazla derin olduğu taktirde bezelye fidesi toprak yüzüne çıkamayabilir ve toprak altında bozulmasına neden olur.

Bezelye genellikle tohum olarak ekilir, ekmiş olduğunuz ürünün daha verimli olması için, kaliteli bir hayvan gübresi kullanılmasında fayda vardır. Bulabilirseniz kuş gübresi, yok ise küçük baş hayvan gübresini kullanabilirsiniz.

Bezelye fideleri ne zaman ve nasıl ekilir?

Nihayet tohum olarak ekmiş olduğunuz bezelyeler şimdi fide haline gelerek bezelye fidesi ekmek için hazır hale gelmişlerdir. Peki bezelye fidesi ne zaman ekilir, bezelye fidesi ilkbahar ve yaz aylarında ekilmesi önerilmektedir. İklim şartlarından dolayı verimliliğin daha fazla olduğu belirtilmektedir.

Bezelye fidesi nasıl ekilir? fide dikimi için toprak uygunluğu ve verimliliği çok önemlidir. ekim işine başlamadan önce toprağın işlenmiş olması gerekmektedir. Ekeceğiniz alanın serin ve rüzgar almayan bir yerde ekmeniz önerilir. Bunun yanında daha fazla güneş ışığından faydalanması için kuzey-güney şeklinde ekmeniz önerilmektedir. Fideler arası 5-10 cm arasında, sıralar arası da 40-80 cm olacak şekilde ekebilirsiniz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz