Soğan Ne Zaman Ekilir?

Soğan Ne Zaman Ekilir?

Soğan; yemeklerin vazgeçilmez sebzelerinin başında gelmektedir. Doğal vitamin deposu olarak nitelendiren bu özel sebze’yi bahçeniz ya da balkonunuzda rahatlıkla ekimini sağlayabilirsiniz. Soğan ne zaman ekilir? sorusunun cevabını alanında uzman kişiler şu şekilde cevaplamıştır; İlkbahar, Sonbahar ve Yaz ayları soğan ekimi için eşsiz zamanlardır. Aslında soğan sert mevsimler dışında her mevsimde ekilebilmektedir. Ancak uzman kişilerin belirttikleri tarihler de ekim yapmak her zaman daha sağlıklı olacak ve verimli bir hasat almanızı sağlayacaktır.

Soğan Nasıl Ekilir?

Soğan ekimi için öncelikle kaliteli ve doğal Soğan tohumu elde etmeniz gerekmektedir. Aldığınız tohumları ortalama 6 – 8 saat arası ıslak bir bez içerisinde bekletebilirsiniz. Bu işlem sayesinde tohumun daha hızlı ve sağlıklı ve çabuk çimlenmesine neden olur. Hemen ardından Soğanı çimlendireceğiniz; kap ya da viyollari ıslatmanız gerekmektedir. Ayrıca toprağınızın elenmiş olması ve filtrelenmiş olmasına dikkat etmek gerekir. Islattığınız toprağın; ortalama 2 santim derinliğine Soğan tohumunu ekleyebilirsiniz. Eklediğiniz tohumun üzerine toprağı ekleyip; hemen ardından toprağı tekrardan ıslatmanız gerekir. Sonrasın üzerine naylon poşetle kapatarak çimlenmesini beklemelisiniz. Tohumun çimlenmesi ortalama 7 gün ya da daha kısa sürecektir. Çimlenen tohum ortalama 4 – 5 santim boyutunda bir fide olacaktır. Bu sırada naylon poşeti kaldırıp; fidenizi renklendirip, çıkartabilirsiniz. Hazır olan fidenizi; bahçenize ya da balkonunuzda bulunan saksıya ekebilirsiniz.

Soğan’ın Faydaları Nelerdir?

Soğan, günümüzde tadından ziyade faydaları için de oldukça tüketilmektedir. Bünyesinde onlarca vitamin barındıran bu doğa harikası sebze’nin faydaları şu şekilde listelenebilinir;

  • Felç ve Kalp rahatsızlarına karşı bire bir mücadele eder.
  • Sindirip sisteminin dengeli ve doğru çalışmasına destek olur.
  • Cilt sağlığı için benzersiz özleri bünyesinde barındırır.
  • Kan dengesini sağlar ve şekeriniz için oldukça işlevsel olur.
  • Kemik güçlendirmesi için oldukça güçlü vitaminleri barındırarak; kemikleri güçlendirir.
  • Doğal Antibiyotik olarak nitelendirilir.
  • Ağız yaraları ve sağlığı için oldukça işlevseldir.
  • Viral salgınlardan sizleri korur.
  • Doğru ve dengeli kullanım ile sindirim sisteminizi güçlendirir.
  • Salgıladığı özler ile göz sağlığı için bire birdir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz