Marul Ne Zaman Ekilir?

Marul Ne Zaman Ekilir?

Marul ne zaman ekilir? sorusunu ve Marul ekimi ile ilgili bilgileri bu metinde bulabilirsiniz. Öncelikle alanında uzman kişilerin verdiği cevaplar sayesinde Marul ekim tarihi için İlkbahar, Sonbahar ve Yaz ayları için ideal olduğu belirtilmiştir. Bu aylarda ekeceğiniz Marul ile verimli bir hasat sağlamanız oldukça mümkündür.

Marul Nasıl Ekilir?

Marul doğru ekim sayesinde; verimli hasat olarak geri dönecektir. Öncelikle bu ekim için Marul tohumlarını elde etmeniz gerekmektedir. Aldığınız Marul tohumlarını, bir süre su içinde ya da nemli bir bez içerisinde bekletmeniz gerekir. Bu işlemleri gerçekleştirerek; tohumun çimlenmesini hızlandırabileceksiniz. Marul tohumlarını ekeceğiniz kap ya da saksının içerisindeki toprağı nemlendirmeniz gerekecektir. Toprağın ısısının 10 – 20 derece arası olmasına ve toprağın elenmiş olmasına dikkat edin. Sonrasında Marul tohumunu toprağın içerisine ekleyip; üzerini toprak ile örtün. Bu işlemlerden sonra toprağı tekrardan fısfıs desteğiyle ıslatarak; üzerini naylon poşet ile örtün. Birkaç günde bir toprağı kontrol ederek, nemlendirebilirsiniz.

Tohumun çimlenmesi ortalama 8 ila 14 gün arası sürecektir. Tohumun çimlenmesinden sonra üzerindeki naylon poşeti kaldırabilirsiniz. Güneşin sirayet etmesine engel olarak bir süre daha barındığı yerde kalabilir. Kısa bir süre içerisinde çimlenen tohum 5 – 6 santim boyutunda fide olarak size dönecektir. Sonrasında bahçenize ya da daha büyük bir saksıya fidenizi ekebilirsiniz.

Marulun Faydaları Nelerdir?

Marul, sofraların vazgeçilmesi olmasının yanında oldukça sağlıklı bir sebzedir. Bünyesinde birçok vitamini barındırarak; insan sağlığına ciddi faydaları bulunmaktadır. Genel olarak Marulun faydaları şu şekilde listelenebilinir;

  • E ve C vitaminleri sayesinde cilt hücrelerini yenileyerek, güçlendirir.
  • Kolesterol seviyelerini dengeleyerek olması gereken ölçülerde kalmasını sağlar.
  • Kan dolaşımını hızlandırır.
  • Düşü kalorisi olmasından kaynaklı diyetlerde rahatlıkla kullanabilinir.
  • Antioksidan ve zeaksantin özelliği sayesinde görme yetisini güçlendirir.
  • Kansere karşı güçlü özelliklere sahiptir.
  • Sindirim dengesini sağlayarak; kişileri rahatlatır.
  • Demir, manganez, bakır ve kalsiyum özellikleri sayesinde metabolizmayı hızlandırır.
  • Vitaminleri sayesinde olası iltihaplanmaların önüne geçer.
  • Düzenli olarak kullanım; bünyede rahatlık sağlar.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz