Patates Hangi Ayda Ekilir?

Patates Hangi Ayda Ekilir?

Patates, genellikle İlkbahar, Sonbahar ve Yaz aylarında ekilmektedir. Bu dönemlerde ekilen patates oldukça verim sağlayacaktır. Patatese bakıldığında genel olarak yoğun ve sert kış ikliminin olmadığı her mevsimde ekilebileceği bilinmektedir. Alanında uzman kişiler ise sizlere belirttiğimiz aylarında patates ekiminin daha verimli olacağını belirtmişlerdir.

Patates Nasıl Ekilir?

Patates ekmek oldukça kolay ve pratik bir iştir. Öncelikle patates tohumunuzu 1 gün su içerisinde bekletmeni gerekir. Patates tohumuna; patatesi dilimleyerek erişebilirsiniz. Patatesiniz su içerisinde demlenirken; ekeceğiniz kap ya da saksının topraklarını güzelce elemeniz gerekmektedir. Sonrasında tohumu, toprağın birkaç santim içerisine bırakıp; üzerini toprakla örtün. Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra toprağınız fısfıs yardımıyla ıslatın. Sonrasında saksının ya da kabın tamamını naylon bir poşet ile kapatın. Patates birçok koşulda herhangi bir ihtiyaca sahip olmadan yetişebilmektedir.

Ancak tohumun çimlenmesi için periyodik aralıklarla sulanması gerekmektedir. Sizler de aralıklar ile tohumunuzu sulamanız gerekmektedir. Sulanan tohum ortalama 7 gün içerisinde çimlenmeye yani filizlenmeye başlayacaktır. Bu sırada üzerini kapattığınız naylon poşeti kaldırın. Sulama işlemlerine devam edin; patates bir süre sonra fide boyutunda filizlenmelere sahip olacaktır. Bu gerçekleştikten sonra patatesinizi bahçenize ya da daha büyük bir saksınıza rahatlıkla ekebilirsiniz.

Patates hangi bölgelerde yetişir?

Patates daha çok İç Anadolu Bölgesi, Niğde ve Nevşehir illerinde üretimi daha yoğunluktadır. Büyük bir bölümü yurtdışına ihraç edilmektedir. Ülke ekonomisine büyük katkı sağlamakla beraber büyük bir işçi istihdamına sahiptir. Patates günün 3 öğününde de sofralarımızın vazgeçilmez sebzeleri arasında gösterilmektedir. Peki patatesle yapılan yemekler nelerdir?

  • Patates salatası
  • Yumurtalı patates
  • Patates böreği
  • Patates sulusu
  • Kumpir

Patatesle yapılan yemekler o kadar fazladır ki saymakta güçlük çekebilirsiniz. Bu saydıklarımız yemekler sadece bazılarıdır.  Bunun yanında çorbalarda, salatalarda da kendine yer edinmiştir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz