Barbunya Ne Zaman Ekilir?

Barbunya Ne Zaman Ekilir?

Barbunya genellikle İlkbahar, Sonbahar ve Yaz aylarında ekilmesi önerilmektedir. Bu özel sebzenin bu dönemlerde ekilmesi; verimli bir hasat olması için şarttır. Barbunya, evinizin balkonunda ya da bahçenizde rahatlıkla ekebileceğiniz bir sebze türüdür.

Barbunya Nasıl Ekilir?

Barbunya ekimi pürüzsüz yapılması oldukça ehemmiyet taşımaktadır. Öncelikle Barbunya tohumunu 1 gün su içerisinde ya da nemli bir bez içerisinde sirayet etmesi gerekmektedir. Bu işlem tohumunuzun çimlenme yüzdesini yükseltecektir. Tohumu ekeceğiniz kap ya da saksının içerisinde bulunana toprağı eşelemeniz ve nemlendirme işlemini gerçekleştirmek gerekir. Sonrasında su içerisinde bulunan tohumu, toprağın ortalama 2 santim derinliğine gömün. Bu işlemden sonra toprak ile üzerini örtün ve saksının etrafını naylon bir poşet ila kapatın. Düzenli aralıklar ile tohumun, çimlenmesini takip edin ve abartılmayacak kadar nemlendirme işlemi gerçekleştirin.

Barbunya tohumu ortalama 8 ila 10 gün arasında çimlenecektir. Çimlenmeyi fark ettikten sonra üzerindeki naylon poşeti kaldırın. Güneş ışınları çimlenmenin, fideye dönüşmesini engellememesi için güneşten uzakta tutun. Aynı şekilde çimlenmeyi muhafaza edin. Kısa bir süre içerisinde çimlenme; ortalama 5 ila 7 santim arasında bir fideye dönüşecektir. Fideyi dilediğiniz gibi büyük bir saksıya ya da bahçenize aktarımını sağlayabilirsiniz.

Barbunya’nın Faydaları Nelerdir?

Barbunya, lezzetinin yanında oldukça sağlık bir sebze türüdür. Bünyesinde onlarca vitamin depolayan bu sebze; insan sağlığı için de birçok özelliği bünyesinde taşımaktadır. Düzenli tüketimlerle ile yaşamınızdaki sağlık değişimine şahit olabilirsiniz. Barbunya’nın faydaları genel olarak şu şekildedir;

  • Kan değerinizi dengeleyerek, konforlu bir yaşam sunar.
  • Antioksidan özelliği sayesinde baş ağrısı ve genel ağrılar için bire birdir.
  • Bünyenizdeki hücreleri yeniler.
  • Et tüketmeyen bireyler için et vitaminlerini ve proteinlerini bünyesinde barındırır.
  • Kanser hücrelerinin oluşmasını engelleyerek; kanser riskini düşürür.
  • Çocuklar için oldukça önemli olan bağışıklık sistemini destekler.
  • Düzenli kullanımlar ile sindirim sistemine fayda sağlar.
  • Düşük kalorisi ve tok hissi yaratmasından kaynaklı diyetlerde eşsiz bir seçenektir.
  • Sporcuların sıklıkla kullandığı yüksek lif değerlerine sahiptir.
  • Bünyesinde birçok vitamini barındırmaktadır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz