Brokoli Ne Zaman Ekilir?

Brokoli Ne Zaman Ekilir?

Brokoli ne zaman ekileceği oldukça önemlidir. Doğru mevsimlerde ekilmediği taktirde verimsiz bir hasat sağlayacaktır. Genel olarak Brokoli; İlkbahar, Sonbahar ve Yaz ayları içerisinde ekilmesi önerilmektedir. Bu aylarda ekilen Brokoli oldukça verim sağlayacağı şüphesizdir. Elbette bu bitkiye bakılması ve gerekli ihtiyaçlarının sağlanması da şarttır.

Brokoli Nasıl Ekilir?

Brokoli’nin doğru ekimi oldukça önemlidir. Brokoli tohumlarınızı öncelik biraz su içerisinde bekletmeniz gerekir. Bu işlem tohumu, ekime hazır hale getirmekte oldukça önemlidir. Tohumlarınız su içerisinde beklerken; tohumları ekeceğiniz kap ya da saksı içerisindeki toprağı nemlendirmeniz gerekir. Nemlendirme işlemi gerçekleştirirken; toprağınızın elenmiş olmasına dikkat etmeniz gerekir. Ayrıca toprağın ortalama 10 ila 15 derece sıcaklığında olması idealdir. Su içerisinde bekleyen tohumlarınızı, nemli toprağı birkaç santim derinliğine ekleyin. Üzerini toprakla örtün ve sonrasında toprağı tekrardan nemlendirin. Nemli toprağınızın üzerini streç film ya da naylon poşet ile kapatın. Aralıklı zamanlarda toprağınızı abartılmamak şartıyla nemlendirebilirsiniz.

Brokoli çimlenmesi; tohumun kalitesine göre değişmekle olup; ortalama 10 gün içerisinde tohumların çimlenmesi gerekir.  Etrafını sardığınız şeffaf naylonu kaldırıp; güneşe sirayet etmesine engel olun. Kısa bir süre içerisinde çimlenmiş tohumlar, fide haline gelecektir. Bu gerçekleştiği taktirde fidelerinizi bahçenize ya da büyük bir saksıya rahatlıkla ekebilirsiniz.

Brokolinin Faydaları Nelerdir?

Brokoli, güçlü bir doğal destekleyici sebzeler arasındadır. Bünyesinde barındırdığı çeşitli enzimler ve vitaminler sayesinde insan sağlığı için eşsizdir. Birçok rahatsızlık için tavsiye edilmektedir. Ayrıca günlük yaşantınızı daha kaliteli hale getirmek ve rahat yaşam için kullanılması önerilmektedir. Genel olarak Brokoli’nin faydaları şu şekilde sıralanır;

  • Bünyesindeki vitaminle ile kişileri kansere karşı korumaktadır.
  • Kan şekerini dengeleyerek, aneminin önüne geçer.
  • Birçok cilt sorununa karşı doğal destekleyicidir.
  • Brokoli sayesinde çeşitli maskeler yaparak, kullanabilirsiniz.
  • Sindirim sistemini güçlendirir.
  • Vitaminleri sayesinde bağışıklılığı güçlendirir.
  • Kalp rahatsızlıkları olanlar için rahatlık sağlar.
  • Yoğun C Vitamini bünyesinde barındırmasından kaynaklı; kemik ve diş potansiyelini arttırır.
  • Kalorisi oldukça az olmasından kaynaklı birçok diyette rahatlıkla kulla.
  • Kilo vermek isteyen kişiler için doğal destekleyici olacaktır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz