Karnabahar Ne Zaman Ekilir?

Karnabahar Ne Zaman Ekilir?

Karnabahar ekimi için önerilen aylar genellikler İlkbahar, Sonbahar ve Yaz ayları olarak geçmektedir. Bu aylardan yapılacak olan Karnabahar ekimi oldukça verim sağlayacaktır. Bu aylarda ekilmeyecek tohumun verimli bir hasat verme ihtimali oldukça düşüktür. Elbette Karnabahar ekiminde dikkat edilmesi gereken durumlardan bulunmaktadır.

Karnabahar Nasıl Ekilir?

Karnabaharın doğru ekimi oldukça önem taşımaktadır. Zamanında ve gerekliliklerini getirdiğinizde gayet sağlıklı bir hasat elde etmeniz olasıdır. Öncelikle Karnabahar tohumunu bir süre su içerisinde bekletmelisiniz. Bu işlem tohumun özlerinin ve minerallerinin ortaya çıkaracaktır; bu sayede tohumun çimlenme durumu hızlanacaktır. Tohumu ekeceğiniz kap ya da saksı içersinde ki toprağı biraz nemlendirmeniz gerekmektedir. Ayrıca toprağın elenmiş olmasına dikkat edin. Toprağın ortalama sıcaklığı 10 ila 20 derecede olması idealdir. Bir gün su içerisinde bekleyen tohumunuzu alıp; toprağın birkaç santim içerisine yerleştirin ve üzerini toprak ile örtün. Bu işlemden sonra hafif bir suluma gerçekleştirebilirsiniz. Akabinde naylon poşet ile kap ya da saksının tamamını kapatın. Periyodik saatlerde toprağı sulayabilirsiniz.

Karnabahar tohumunu, ortalama 7 gün içerisinde çimlendiğini görmeniz olasıdır. Bu durum gerçekleştikten sonrasında üzerindeki poşeti kaldırarak; güneşe temas etmemesine dikkat edin. Çimlenmiş tohumu bir süre daha bekletin; geçen süre ile birlikte tohum fide 4 ya da 5 santimlik bir fide haline gelecektir. Fidenizi alarak; bahçenize ya da büyük bir saksıya rahatlıkla ekebilirsiniz.

Karnabahar’ın Faydaları Nelerdir?

Karnabahar’ın faydaları saymakla bitmez. Geniş vitamin deposu ve insan sağlığına oldukça faydası olduğu bilinmektedir. Birçok doktor tarafından da çeşitli hastalara önerilmektedir. Genel olarak Karnabahar’ın faydaları şu şekildedir ;

  • Yoğun C vitamininin bünyesinde barındırır.
  • Cildin gençliğini korur ve düzenli olarak tazeler.
  • Hücre yapılanmalarını çoğaltır.
  • Düzenli kullanımlar ile dinçlik yaratır.
  • Ağız ve diş rahatsızlıkları için bire birdir.
  • Göz sağlığı için de oldukça etkisi olunduğu bilinmektedir.
  • Sindirim sisteminizi rahatlatmakta oldukça etkilidir.
  • Kan dolaşımını hızlandırır ve kullanıcısını rahatlatır.
  • Böbrek taşı düşürmede oldukça başarılıdır.
  • Romatizma ağrıları için de önerilmektedir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz