Domates Ne zaman Ekilir?

Domates Ne zaman Ekilir?

Domates ne zaman ekilir? Sorusu birçok kişinin merak ettiği sorular arasındadır. Domates ekimi; insanların düşündüğü kadar zor ve karmaşık bir durum değildir. Domates ekmek için öncelikle Domates tohumları gereklidir. Bu tohumlar sayesinde Domates ekme işleminizi hızla gerçekleştirebilir ve kısa bir süre içerisinde kahvaltınız da tadabilirsiniz. Alanında uzman kişiler Domatesin en verimli ekim aylarının Mart, Nisan ve Mayıs ayları olduğunu dile getirirler. Domates bilindiği üzere yaz aylarında ekilmesi gereken bir sebze’dir. Bu aylarda ektiğiniz Domatesin tadı oldukça lezzetli ve eşsiz olacaktır.

Domates Nasıl Ekilir?

Domatesin nasıl ekildiği oldukça önemlidir. Doğru bir ekim yöntemi sayesinde bu sebze’den alabileceğiniz en verimli hasat alırsınız. Domates nasıl ekilir? Sorusunun cevabı ise şu şekildedir; öncelik Domates tohumlarınızı bir gün su da bekletin. Su yerine nemli bir bezde de bekletebilirsiniz. Bu işlemin sebebi tohumların, toprağa hazırlanmasıdır. Hazır olan tohumunuzu kap ya da viyolin’e eklemeden önce toprağı biraz nemlendirin. Yeterince nemlenmiş toprağın 2 ya da 3 santim derinliğine tohumları ekleyin. Elbette toprağınızın elenmiş ve torf toprak olmasına dikkat edin. Ekilen tohuma tekrardan su ile ıslatarak; üzerine naylon poşet ile kapatın.  Bu işlemlerden sonra Domates’in çimlenmesi ve bir fide haline gelmesi ortalama 1520 gün sürmektedir. Aradan geçen süreden sonra naylon poşeti kaldırarak; fide olmuş Domatesinizi herhangi bir saksıya ya da bahçeye ekimini sağlayabilirsiniz.

Domatesin Faydaları Nelerdir?

Domates, lezzetli olduğu kadar da sağlık bir sebze’dir. Bünyesinde onlarca vitamini barındıran bitki; insan sağlığı için olmazsa olmazlardandır. Genel olarak bakıldığında Domatesin faydaları şu şekildedir;

  • Kanser gibi hastalıkların oluşma ihtimalini düşürür.
  • Cilt tazeliğini ve yeniliğini korur.
  • Börek taşlarının düşürülmesine destek olur.
  • Vücutta fazla olan yağların erimesine yardımcı olur.
  • Sindirim sistemini destekleyici vitaminleriyle sizleri rahatlatır.
  • Damarlardan oluşan tıkanma ve sertlik gibi durumların önüne geçer.
  • Kalorisi oldukça düşük olduğu için diyetlerden rahatlıkla kullanılır.
  • Bünyesinde A, B ve C vitaminlerini bulundurur.
  • Vitaminler sayesinde vücudu dinç tutar.

Domates Ekimi Nasıl Yapılır? (Video)

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz