Enginar Ne Zaman Ekilir?

Enginar Ne Zaman Ekilir?

Enginar, en verimli ekim aylarının İlkbahar ve Sonbahar ayları arasında olduğunu bilinmektedir. Bu aylardan ekilen Enginar, verimli bir hasat koşulunu sağlayabilir. Elbette Enginar’ın doğru ekimi ve bakımı da bu verimlilik için şart olan özelliklerdendir. Çiftçiliği meslek olarak icra etmeyen kişiler de Enginar ekimini rahatlıkla yapabilir.

Enginar Nasıl Ekilir?

Enginarın nasıl ekildiği oldukça önemli bir noktadır. Sebze doğru ekilmediği taktirde kesinlikle verimsiz bir hasat söz konusu olacaktır. Öncelikle Enginar tohumları bir süre su içerisinde ya da nemli bir bez içerisinde bekletilmesi gereklidir. Bu işlemin sebebi ise tohumların, ekime hazır hale gelmesi ve minarelerini sürat ile aktifleştirmelerini sağlamaktır. Sonrasında tohumun çimlenmesi için kap ya da viyollarin içindeki toprakları nemlendirmeniz gerekmektedir. Toprakların elenmiş olmasına dikkat etmeyi unutmayın. Toprak sıcaklığı ortalama 10 ile 20 derece olması idealdir. Sonrasında tohumları, nemli toprağın içine yuvalayın. Ardından tohumları toprak ile örtün ve üzerini tekrardan nemlendirin. Naylon poşet ya da streç bir film ile toprağın etrafını kapatın. Arada bir toprağınızı nemlendirebilirsiniz.

Tohumlar, ortalama 15- 20 gün arasında tohumlar çimlenmeye başlayacaktır. Bu durum gerçekleştiği nokta da naylon poşetini kaldırın ve çimleri güneş ile temasından kaçını. Kısa bir süre daha suluma işleminize devam edin. Sonrasında çimlenen tohumların, 4 – 5 santimlik bir fide haline geldiğini göreceksiniz. Bu durumda da fidenizi alıp; büyük bir saksıya ya da bahçenize rahatlıkla ekebilirsiniz.

Enginar’ın Faydaları Nelerdir?

Enginar, faydalı bir sebze olmasından kaynaklı doktorlar tarafından sürekli önerilmektedir. Yapısında birçok vitaminleri de barındıran bu özel sebze; sağlık sorunlarında doğal ilaç olarak görülmektedir. Gün içerisinde rahatlıkla kullanabileceğiniz bir lezzete sahiptir. Genel olarak Enginar’ın faydaları şu şekilde sıralanabilinir;

  • Vücutta kolesterolü dengelemede kolaylık sağlar.
  • Vitaminler sayesinde midenizi korur.
  • Kan hücreleri için eşsiz bir seçenek olacaktır.
  • Metabolizmayı hızlandırmasından kaynaklı zayıflamanıza imkan sağlar.
  • Karaciğerlerinizde bulunan enzimlerin temizlenmesine yardımcı olur.
  • C Vitamini sayesine kemiklerinizi güçlendirir.
  • Vücutta yenileyici bir özellik sağlayarak; dengenizi korur ve sizleri güçlü kılar.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz