Ispanak ne zaman ekilir?

Ispanak ne zaman ekilir?

Ispanak ne zaman ekilir? Sorusu birçok amatör çiftçinin ve bahçesinde ıspanak ekecek kişilerin merak ettiği sorulardan birisidir. Öncelikle her bitkide olduğu gibi Ispanak’ta da doğru zaman da ekilmesi şarttır. Doğru ve zamanda ekilmeyen Ispanak, verimsiz bir hasat verecektir. Alanında uzman olan kişileri Ispanağın şüphesiz; İlkbahar, Sonbahar ve Yaz ayalarında ekilmesi gerektiğini belirtir. Bunun sebebi ise Ispanaktan alınabilecek en verimli hasat almaktır. Kış aylarında ekilmemesi tavsiye edilmemektedir. Çünkü Ispanak, soğuk ayları,rüzgarı ve yağmuru kaldırabilecek bir potansiyeli yoktur.

Ispanak Nasıl Ekilir?

Ispanak, pürüzsüz ekilmesi gereken bir sebze’dir. Herhangi bir yanlış ekimde hasat verimi düşecek ve Ispanak kaliteli bir verim vermeyecektir. Uzmanlar Ispanak tohumlarının birkaç gün su ya da nemli bezde bekletilmesi gerektiğini önerir. Hemen ardından toprağa ekilmesi için toprak derecesinin 10 – 20 derece olması gerektiğini belirtirler. Ispanağı kap ya da viyollarde çimlendirme işlemin için kabın ya da viyolin’in üst seviyesine birkaç santim kalan, filtrelenmiş toprak ve torf karışımlarından oluşan toprak doldurup; su yardımıyla nemlendirilmesi gerekir. Biraz sonra gerçekleştireceğiniz işlem ise Ispanak tohumlarını yerleştirmenizdir. Ispanak tohumları, toprak ile buluştuktan sonra toprağı su ile nemlendirip, üzerine naylon poşetle üzerini kapatmanız gerekmektedir.

Tohumların çimlenmeye ve yavaş, yavaş fide olması için yaklaşık 1 hafta, 10 gün’e ihtiyaç vardır. Çimlenen Ispanağın naylon poşetini kaldırıp, güneşe çok fazla sirayet etmemesinin hassasiyetiyle bahçenize ya da biraz daha büyük saksıya aktarabilirsiniz. Ispanak tohumu fide haline gelmesi 5 ya da 6 cm olacaktır.

Ispanağın Faydaları Nelerdir?

Ispanağınızı ektiniz ve keyifli bir hasat gerçekleştirdiniz. Ispanak ile yapabileceğiniz onlarca güzel tarif bulunurken bir diğer güzel haber ise Ispanağın faydalarıdır. Bu kadim lezzetin faydaları saymakla bitmez, genel olarak baktığımız karşımıza bu bilgiler çıkmaktadır;

  • Karaciğerin temizlenmesine ve kendini yenilemesine faydası olur.
  • C, E ve B vitaminlerini fazlasıyla bünyesinde barındırır.
  • Yüksek tansiyonları hızla düşürülmesini sağlar.
  • Kansızlık için bire birdir, yüksek miktarda kan destekleyicisi barındırır.
  • Kas güçlendirir ve enerji verir.
  • Kalp ve Damar hastalıkları gibi rahatsızlıklar için doğal destekleyici özellikleri bulunur.

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz