Salatalık fidesi ne zaman ekilir

Salatalık fidesi ne zaman ekilir

Salatalık fidesi ne zaman ekilir? sorusuna cevap olarak genellikle sonbahar ayında tohumu, ilkbahar ve yaz aylarında da fide olarak ekilmesi tavsiye edilmektedir. Salatalık tohumu ve fidesinin mevsiminde ekilmesi ürünün kalitesine büyük oranda etki etmektedir. Bu da demektir ki tohum olarak eylül ekim aylarında ekilmesinde fayda vardır. Fide olarak ta nisan ayının sonlarından haziran ayının sonlarına doğru ekilmesi daha verimli olmasına nenden olmaktadır.

Türkiye’nin iklim şartlarına göre değişkenlik gösterebilmektedir. Örnek olarak göstermek gerekirse salatalık fidesi ve tohumu daha çok Akdeniz, Ege bölgesi, Doğu Anadolu bölgesi ve Güney Doğu Anadolu bölgesinde ekimi daha sık görülmektedir. Bu bölgeler iklim şartlarına elverişli olduğu için verim oranı yükselmektedir.

Salatalık fidesi ve tohumu nasıl ekilir?

Salatalık genellikle tohum olarak ekilmektedir. Fide olarak pek de verimli sonuçlar vermemektedir. Salatalık tohumunu ekmeden önce bilmeniz gereken bazı undurlar var. Bunlar; tohumu ekmeden önce çimlendirilmesi gerekmektedir. Bu çimlendirilme olayı tohum ekiminden 1 veya 2 gün öncesinden tohumun ıslatılarak istenilen seviyede çimlendirilmesi gerekmektedir. Çimlendirme işlemi için, ıslak bir bez veya ıslak bir pamuk içinde muhafaza etmeniz daha faydalı olmakla birlikte verimi de artıracaktır.

Salatalık tohumunu ister evde saksıda isterseniz de evinizin bulunduğu bahçe de ekmeniz mümkündür. Tohumu ekerken ektiğiniz alanın güneş gördüğünden emin olmanız gerekmektedir. Çünkü tüm canlılarda olduğu gibi salatalık ta güneşi seven bir sebzedir.

Tohumu ekerken dikkat etmeniz gereken unsurlardan biri de açmış olduğunuz çukur derinliğidir. Açmış olduğunuz çukur maksimum 2-3 cm derinliğinde olması gerekmektedir. Daha derin olduğu taktirde tohum filizlenip gün yüzüne çıkması geç sürebileceği gibi küflenip bozulması da söz konusu olabilmektedir. Bu yazımızda salatalık fidesi ve tohumunun nasıl ekildiğini, hangi ay ve mevsimlerde ekildiği ve ne zaman ekileceği hakkında detaylı bilgi vermeye çalıştık. Salatalık fidesi ve tohumu ekimi için aşağıdaki videoları izleyebilirsiniz.

Organik Salatalık Tohum Ekimi (VİDEO)

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz