Kara Lahana Ne Zaman Ekilir?

Kara Lahana Ne Zaman Ekilir?

Kara lahana genellikle İlkbahar, Sonbahar ve Yaz aylarında ekilmesi önerilmektedir. Bu mevsimlerde ekilen Kara lahana, en verimli hasat işlemini sizlere sağlayacaktır. Eviniz de ya da bahçenizde rahatlıkla ekebilir ve doğal lezzete erişebilirsiniz.

Kara Lahana Nasıl Ekilir?

Kara lahana ekimi için öncelikle tohuma ihtiyacınız vardır. Herhangi bir Kara lahana’dan ya da temin edeceğiniz Kara Lahana tohumuyla bu eksikliğinizi giderebilirsiniz. Öncelikle tohumu 1 gün su içerisinde ya da nemli bir bez içerisinde bekletmenizi öneririz. Bu işlem ile birlikte tohumunuz, ekime hazır hale gelecek ve çimlenme yüzdesini arttıracaktır. Demlenen tohumu beklerken; tohumu ekeceğiniz kap ya da saksının içerisindeki toprağı filtreleme işlemini gerçekleştirmeniz gerekir. Ortalama 15 ila 20 derece arasında bir toprak sıcaklığı yeterli olacaktır. Demlenen tohumunuzu toprağın ortalama 2 santim derinliğine bırakın ve üzerini toprak ile örtün. Genel bir sulama işlemi gerçekleştirdikten sonra etrafını tamamen naylon bir poşet ile sarın. Naylon poşetin şeffaf olmasına dikkat edin. Belirli aralıklarla abartılmayacak derecede sulama işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

Kara Lahana tohumu ortalama 10 ila 12 gün arasında çimlenmesi beklenilir. Tabi sizin kullandığınız tohumun doğallığına göre bu süre değişebilir. Tohum yeterince çimlendikten sonra üzerindeki naylon poşeti kaldırarak; güneş ile temasını engelleyin. Aynı işlemleri biraz daha serin ve güneş ışığı olmayan yerde gerçekleştirmeye devam edin. Kısa bir süre içerisinde çimlenen tohum, yerini ortalama 6 ila 7 santim arasında bir fideye bırakacaktır. Bu fideyi büyük bir saksıya ya da bahçenize rahatlıkla aktarabilir ve işlemlerinize orada devam edebilirsiniz.

Kara Lahana’nın Faydaları Nelerdir?

Kara Lahana, lezzetiyle sofralarımıza tat verirken; oldukça sağlıklı bir sebzedir. Birçok rahatsızlıklar için bire bir kullanılması önerilmektedir. Genel olarak Kara Lahana’nın faydaları şu şekildedir;

  • Sindirim sistemini oldukça faydası bulunmaktadır.
  • İdrar söktürme özelliği ve kabızlığı gidermede oldukça etkilidir.
  • Cilt tazeliği ve gençliği için bire bir kullanılması tavsiye edilir.
  • Mide suyu için oldukça önemlidir; kişileri rahatlatır.
  • Düzenli kullanımlar ile kişileri dinç tutar.
  • Vücut bağışıklığını arttırır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz