Ortanca Hangi Ayda Ekilir?

Ortanca Hangi Ayda Ekilir?

Ortanca çiçeği ekimi oldukça basit bir ekim yöntemine sahiptir. Bu özel çiçeğin genellikle İlkbahar ve Sonbahar aylarında ekilmesi tavsiye edilmektedir. Bu aylar içerisinde ekilen Ortanca oldukça gür ve estetik olacaktır. Farklı bir zaman aralığında ekilen Ortanca verimsiz olacağını tahmin etmek çok zor değildir. Bu özel çiçeği evinizin ya da balkonunuzun bir köşesinde ekerek, görsel bir estetik sağlayabilirsiniz.

Ortanca Nasıl Ekilir?

Ortanca çiçeğini evlerinizde rahatlık ekebileceğinizi biliyor muydunuz? Kısa bir süre içerisinde ekerek, evlerinizi, bahçelerinizi renklendirebilirsiniz. Genel olarak tüm meyve, sebze ve bitkilerde olduğu gibi Ortanca’da da çimlenme yöntemiyle ekilmekte ve çoğaltılmaktadır. Bu özel ve güzel çiçeğin ekimi için öncelikle Ortanca yaprağına ihtiyacımız vardır. Ortancayı ekeceğiniz saksı ya da bahçenizde bulunan toprağı güzelce eşelemeniz gerekmektedir. Bu arada Ortanca gür ve uzun bir çiçek türüdür. O yüzden evde ekecekseniz; geniş ve güçlü bir saksı tercihi saklıklı olacaktır. Hassas ve narin bir çiçek olmasından kaynaklı; taşlı ve sert yapılı toprakları filtrelemeniz gerekmektedir. Sonrasında toprağın ortalama 2 santim derinliğine Ortanca yaprağını ekleyin ve üzerini toprak ile örtün. Sonrasında nemlendirme işlemini gerçekleştirin. Düzenli aralıklarda çok abartmayarak, sulama işlemine devam etmeniz gerekmektedir.

Ortanca genellikle 5 ila 6 gün arasında çimlenmesi beklenir. Bu süre içerisinde çimlenen, ortancaya ufak, tefek bakımını yaptırmanız gerekmektedir. Çimlenen tohumu, fide olana kadar güneşten koruyun. Sonrasında ortalama 4 ila 6 santim arasında bir fideye dönüşecektir. Bu fideyi dilerseniz büyük bir saksıya ekleyebilir ya da bahçenize aktarabilirsiniz.

Ortanca’nın Faydaları Nelerdir?

Ortanca, evimizi ve bahçemizi renklendiren benzersiz bir çiçektir. Evlerinizde rahatça ekebilmenizin yanında hoş bir görsel yaratacaktır. Bu özel ve güzel çiçeğin birçok faydası da bulunmaktadır. Bu faydalar ağırlı olarak pozitif etkiler üzerinedir. Genel olarak Ortanca’nın faydaları şu şekilde sıralanabilmektedir;

  • Evinizde hoş bir görsel yaratması; sizi motive edecektir.
  • Salgıladığı koku özleriyle, bilincinizi temizleyecektir.
  • Çiçek uğraşınız artacaktır bu da zihninizin rahatlığı için olmazsa olmazdır.
  • Çiçeği her gördüğünüzde pozitif bir ruh haline bürünürsünüz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz