Begonvil Ne Zaman Ekilir?

Begonvil Ne Zaman Ekilir?

Begonvil ekimi genellikle İlkbahar ve Sonbahar aylarında ekilmesi tavsiye edilmektedir. Bu aylarda ekilen Begonvil en verimli hünerini gösterir.  Evinde saksıda veya bahçesinde çiçek bulunduran kişilere begonvil çiçeğini eklemelerini şiddetle tavsiye etmekteyiz. Evinizde ya da bahçenizde rahatlıkla ekerek, hoş bir görsel yaratabilirsiniz. Begonvil çiçeği nasıl ekilir? Sorusunun cevabını ve daha fazlasını metnimizde bulabilirsiniz.

Begonvil Nasıl Ekilir?

Begonvil çiçeği ekimi  çimlenme yöntemiyle gerçekleştirilmektedir. Çimlenme yöntemi; birçok bitki için geçerli olan bir ekim yöntemidir. Teknik bir bilgi istemeyen ve herkesin gerçekleştirebileceği bir işlemdir. Öncelikle Begonvil tohumunu ya da Begonvil yaprağını 1 gün boyunca su içerisinde bekletmeniz gerekir. Bekletilen tohum, çimlenme işlemi için oldukça verim sağlayacaktır. Bu sırada tohumu ekeceğiniz kap ya da saksının içerisinde bulunan toprağı elemeniz ve nemlendirmeniz gerekir. Bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra toprağın 2 santim derinliğine Begonvil tohumunu bırakınız. Sonrasın üzerini toprak ile örterek; genel bir nemlendirme işlemini gerçekleştiriniz.

Begonvil tohumu ortalama 7 ila 10 gün içerisinde çimlenmesi mümkündür. Bu bekleme sırasında toprağı abartılmayacak derecede arada bir nemlendirebilirsiniz. Sonrasında çimlenen tohum, toprağın arasından sıyrılarak; gün yüzüne çıkar. Çimlenen tohumu, güneş ile temasını engelleyerek; fide olmasını beklemeniz gerekir. Aynı işlemlere devam edildiği taktirde kısa bir süre içerisinde çimlenme yerini fideye bırakacaktır. Ortalama 5 ila 7 santim arasında olan fideyi; büyük bir saksıya ya da bahçenize rahatlık aktarımını gerçekleştirebilirsiniz.

Begonvilin Faydaları Nelerdir?

Begonvil bir süs çiçeği olmasının yanında birçok sağlıklı özellikleri bulunmaktadır. Balkonlarınızı renklendirecek ve sizlere başka bir kapı aralayacak olan bu özel bitki; eşsiz kokusu sayesinde sizleri rahatlık hissini yaratacaktır. Ayrıca görsel estetiği sayesinde sizlere daha iyi hissettirecektir. Süs bitkileri arasında en güçlü çiçeklerinden olan Begonvilin faydaları genel olarak şu şekildedir;

  • Görsel estetik yaratarak; kişiyi iyi hissettirir.
  • Salgıladığı eşsiz kokusu sayesinde kişilerde pozitif bir hava yaratır.
  • Bireylerin toprak ve çiçekleri ile daha ilişkili olmasını sağlar; bu sayede toprak ile elektrik azaltılır.
  • Evlerinizde ya da bahçeleriniz de hoş bir görselliği ön plana taşır.
  • Olumsuz ve negatif duygulardan arınmanız için doğru bir uğraş olur.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz