Fesleğen Çiçeği Ne Zaman Ekilir?

Fesleğen Çiçeği Ne Zaman Ekilir?

Fesleğen çiçeği ekimi genellikle İlkbahar ve Sonbahar mevsimleri arasında ekilmesi önerilmektedir. Alanında uzman kişiler en verimli mevsimlerin bunlar olduğunu dile getirmiştir. Bu özel ve güçlü bitkiyi bahçeniz ya da evinizde rahatlıkla yetiştirebilir ve doğal lezzetinin tadına varabilirsiniz. Fesleğen nasıl ekilir? Ekim işlemlerinde kullanacağınız bilgileri yazımızı okuyarak erişebilirsiniz.

Fesleğen Çiçeği Nasıl Ekilir?

Fesleğen ekimi oldukça basittir. Genellikle birçok bitki, sebze ve meyve’de olduğu gibi Fesleğen içinde çimlenme yöntemi gereklidir. Çimlenme olduk basit ve keyifli bir ekim işlemidir. Öncelik Fesleğen tohumlarını 1 gün boyunca bir su içersinde ya da nemli bir bez içerisinde muhafaza ediniz. Bu işlem tohumu, ekime hazır hale getirecektir. Fesleğeni ekeceğiniz kap ya da saksının içerisindeki toprağı eledikten sonra biraz nemlendirmeniz gerekir. Sonrasında su içerisinde demlenmiş tohumu, toprağın ortalama 2 ila 3 santim arasında yuvalamanız gerekir. Bu işlemden sonra toprak ile tohumun üzerini örtüp, toprağı tekrardan nemlendirmeniz gerekir. Akabinde saksının ya da kabın etrafını şeffaf bir naylon poşet ile kapatmanız; çimlenme işlemini hızlandıracaktır.

Fesleğen ortalama 7 ila 10 gün arasında çimlenecektir. Bu çimlenme işlemi gerçekleştikten sonra üzerindeki poşeti kaldırıp; tohumu güneşten uzak tutmanız gerekir. Güneş; çimin, fideye dönmesine engel olma ihtimalini düşürülmesi için bu işlem gerçekleştirilir. Sonrasında nemlendirme işlemlerinize defam edin. Çim kısa bir süre içerisinde ortalama 7 santim boyutunda bir fideye dönüşecektir. Artık Fesleğeniniz gözle görülmeye başlanmaktadır. Fideyi daha geniş bir saksı ya da bahçeye rahatlıkla aktarabilirsiniz.

Fesleğen’in Faydaları Nelerdir?

Fesleğen lezzeti kadar, sağlıklı olmasıyla da ön plana çıkar. Bu kadim sebze türü; insan sağlığı için eşsiz bir tercihtir. Genel olarak Fesleğen’in faydaları şu şekilde sıralanabilir;

  • Sindirim sistemine faydasıyla; Hazımsızlık ve mide sancılarının önüne geçer.
  • Anti – Stres etken maddesiyle güçlü bir pozitif enerjiyi size taşır.
  • Ağız ve diş bakımında oldukça etkilidir.
  • Migren ağrılarında rahatlıkla kullanabilinir.
  • Solunum sorunları olanlar için oldukça etkili bir bitkidir.
  • A vitaminini bünyesinde oldukça yoğun taşımaktadır. Akciğer kanseri gibi hastalıklara karşı etkin bir savaş içerisinde bulunur.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz