Karpuz Tohumu Ne Zaman Ekilir?

Karpuz Tohumu Ne Zaman Ekilir?

Karpuz tohumu ekimi genellikle  İlkbahar ve Yaz aylarında ekilmesi önerilmektedir. Bu aylarda ekilen Karpuz oldukça verimli olacaktır.  Karpuzu ekimini bahçeniz de ya da balkonunuz da rahatlıkla yapabilirsiniz.

Karpuz Nasıl Ekilir?

Karpuzun doğru ekilmesi gereklidir. Doğru bir ekim sayesinde karpuzdan çok daha verim alma şansınız bulunur. Karpuz ekim işlemleri ise şu şekilde gerçekleşmektedir; öncelikle Karpuz tohumunu 1 gün boyunca su içerisinde ya da nemli bir bezde muhafaza etmeniz gerekir. Bu işlem tohumun çimlenme oranını yükseltecektir. Tohum demlenirken, sizler tohumu ekeceğiniz kap ya da saksının içerisindeki toprağı nemlendirmeniz ve elemeniz gerekmektedir.

Toprağın sıcaklığı ortama 15 derece olması yeterlidir. Demlenen tohumu suyun içerisinde ayırarak, toprağın ortalama 2 santim derinliğine yuvalamanız gerekir. Sonrasında üzerini toprak ile örterek, nemlendirme sağlayın. Bu işlemler gerçekleştikten sonra saksıyı ya da kabın etrafını ve üstünü naylon bir poşet ile kapatın.  Abartılmayacak derecede nemlendirme işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Karpuz tohumu ortalama 10 ila 15 gün içerisinde çimlenecektir. Çimlenen tohumu naylon poşetten ayırın. Güneş ile temas çimin, fideye dönmesini engellemesine sebep olabilir. Bu yüzden güneş ile temasından kaçının. Arada bir suluma işlemini devam ederek, tohumun fide olmasını sağlayın. Ortalama 5 ila 7 santim arasında olacak olan Fideyi; bahçenize ya da saksınıza rahatlıkla ekebilirsiniz.

Karpuz’un Faydaları Nelerdir?

Karpuz, Türkiye’de en çok tüketilen meyvelerin ilk sıralarında gelmektedir. Bu lezzetli meyve lezzeti kadar sağlık etkisiyle de ön plana çıkmaktadır. Doğal bir Karpuzun faydaları şu şekilde sıralanabilir;

 • Vücutta kan basıncını dengeleyerek, kalp sağlığını korur.
 • Kolesterolü düşürmek ve dengelemek için rahatlıkla tüketilebilir.
 • Vitaminler sayesinde kemikleri güçlendirir.
 • Sindirim sistemine faydası bulunmaktadır.
 • Kan dengelemesinin yanında kan yaptığı bilinmektedir.
 • Yoğun C vitamini sayesinde kanser için etkili bir savaşma yöntemidir.
 • Kabızlığa iyi gelmektedir.
 • Solunum rahatsızlıkları için tüketilmesi önerilmektedir.
 • Kas ağrılarınızı gevşetmek ve rahatlatmak için rahatlıkla kullanabilirsiniz.
 • Cilt için oldukça sağlıklı olmasının yanında etken minareler ile cildi genç tutar.

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. bir küçük miyav dedi ki:

  ejder meyvesini ne zaman ekmeliyiz

Yorum Yaz