Elma ne zaman ekilir

Elma ne zaman ekilir

Elma fidesi fidanı ne zaman ekilir, nasıl ekilir, faydaları nelerdir. Elma hem tohum hem de fide olarak ekilebilir. Elma tohumunu ekmek için öncelikle tohumun çimlenmesi gerekmektedir. Çimlenme işlemini, elma çekirdeğini çıkararak ıslak bir bez veya pamuk içerisinde muhafaza ediniz. Bu işlem 5-10 gün arasında sürmektedir. Bu sürede bez veya pamuk sürekli nemli tutulmalıdır ki elma tohumu hızlı bir şekilde çimlenme işlemini tamamlasın. Belirttiğimiz süreler içerisinde elma tohumu yavaş yavaş filizlenmeye başlayıp, fide haline gelecektir.

Elma fidesi ekerken dikkat etmeniz gereken önemli hususlar vardır. Elma fidanın ekileceği alanın elverişli olması gerekmektedir. Toprağın kaliteli verimli olması, ürünün kalitesini ve verimliliğini artıracaktır. Kaliteli gübre kullanarak ürün kalitenizi artırabilirsiniz. Elma fidesi  sonbaharda 10 veya 11 aylarda ekilmesi uygun görülmektedir. Nisan yağmurlarından sonra ekilmesi ürünün kalitesi ve verimliliğini düşürecektir.

Elma fidanı nasıl ekilir

Aşılı Elma Fidanı Ne Demektir-Aşılı Elma Fidanı Nasıl Elde Edilir?
Aşılı elma fidanı ,anaç(çöğür) üzerine farklı aşılama yöntemleri kullanarak yeni elma çeşidinin elde edilmesiyle oluşan fidan demektir.Örneğin Kasım ayından sonra toprağa atılan elma çekirdeklerinden baharda filizlenen bitki delice , yabani veya harap bir elma fidanıdır. Çöğür olarak adlandırılan bu yabani elma fidanına , geliştirilmiş veya doğada tesadüfen bulunan iyi elma çeşitlerinin aşılanması sonucu elde edilen fidan ,aşılı elma fidanıdır.

Elma Fidanı Üretiminde Kullanılan Anaç(çöğür) ne demektir?

Fidan üretiminde kullanılan anaç veya çöğür, aşı yapılan bitkiye denmektedir.Klasik anaçlı fidan demek o bitkinin çekirdekten yetişen bitkisine yapılan aşı ile oluşan fidan, bodur veya yarı bodur anaçlı fidan ise klon anaçlı fidanlara aşılama yöntemi ile üretilen fidan demektir.Elma fidanı üretiminde kullanılan anaçlar, klasik anaç olarak yabani elmaanacı,yarı bodur anaç mm106 anacı, bodur anaç olarak m9 anacı kullanılmaktadır.

Aşılı Elma Fidanı Üretiminde Kullanılan Anaçlar Nedir?

Satışta olan klasik anaçlı aşılı elma fidanlarında kullanılan anaç yabani elma anaçlı elma fidanlarıdır.Yarı bodur elma fidanlarında kullanılan anaç mm106 , bodurlarda ise m9 anacı kullanılmaktadır.

Açık Kök(Çıplak Köklü) Elma Fidanı Ne Demektir?

Açık kök elma fidanı , tarlada yetiştirilen , kökü direk toprakta olan fidan yaprağını döktükten sonra dikime hazır hale gelen ve belli dönemlerde(Kasım-Nisan Ayları arası) satışa sunulabilen-dikilebilen elma fidanı demektir.

Aşılı Açık Kök Elma Fidanları Ne Zaman Dikilir?-Dikilmelidir?

Aşılı açık kök elma fidanları yaprak dökümüyle beraber (Genelde Kasım ayı 1 ile 2. Haftasından itibaren) , Bölgelere ve rakıma göre Nisan ayının son haftasına kadar dikilebilmektedir.

Elma Fidanı Çeşitleri Nelerdir?

Geniş bir elma fidanı üretim yelpazemiz olup üretilen elma fidanı çeşitlerinden bazıları , erkenci anna elma, summer red elma, gala elma çeşitleri, fuji elma çeşitleri, golden elma, granny smith elma, joremini elma, jonagold elma, breaburn elma, pink lady elma çeşitleridir.
Açık Kök Elma Fidanlarını Dikerken Nasıl Korumalıyım-Hava Şartları Sebebiyle Dikim Yapamazsam Fidanları Nasıl Korurum?
Açık Kök elma fidanlarını dikerken kökleri hava almayacak(Rüzgar almayacak şekilde) şekilde dikmelisiniz.S ize gönderilen elma fidanlarını önce köklerini su yardımıyla biraz nemlendirip arazi üzerinde ambalajından çıkartıp dikiniz.Fidanları hava şartları müsade etmiyorsa fidanları bir çukur açıp hava almayacak şekilde gömünüz.

Aşılı Açık Kök Elma Fidanlarında Dikerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Fidan çukurlarını en, boy ve yükseklik olarak 50 cm olacak şekilde kazabilirsiniz. Sitemiz üzerinden gönderilen açık kök elma fidanlarında fidanı dikime uygun hale getirmek için kök ve tepe budaması yapılmaktadır.Gönderilen fidanların kök budaması yapıldıktan sonra aşı noktasından sonra 60-70 cm tepe budaması yapılmaktadır. Fidan çukurunuza fidanı dik bir şekilde yerleştirdikten sonra fidanın aşı noktası, toprak üstünden kalacak şekilde fidan çukurunu toprakla kapatınız ve sıkıştırınız.Fidan başına 5-15 litre arasında can suyu vermeyi muhakkak veriniz.Can suyunu fidan çukurunun yarısını toprakla kapattıktan sonra 5 litre , kalan kısmını toprakla kapattıktan sonra 5 litre olacak şekilde verebilirsiniz. Daha sonra fidanın yanına destek çubuğu çakınız ve fidanı ,destek çubuğuna sekiz rakamı olacak şekilde iple bağlayınız.
Aşılı Açık Kök Yabani Elma Anaçlı Elma Fidanlarında Dikim Mesafesi Nedir?
Aşılı yabani elma anaçlı elma fidanlarını fidanlar arası 5 metre , sıralar arası 6 metre olacak şekilde dikebilirsiniz.Bu dikim mesafesinde 1 er metre artırma yapabilirsiniz.

Elma  Fidanlarında Gübreleme Nasıl Olmalıdır?

Elma Fidanlarında gübreleme ağacın yaşına göre değişmektedir.Gübreleme yapmadan önce mutlaka toprak analizi yapılmalıdır.Örneğin Toprağınız kireçli ise mutlaka toprağınıza kükürt veriniz.Mümkünse hızlı sonuç almak için sıvı kükürt veriniz.Genel olarak Kışın Fosfor, potasyumlu  karışımlı kompoze gübreler kullanabilirsiniz.Kışın kullanacak olduğunuz kompoze gübrelerin azot oranının az olmasına dikkat ediniz hatta hiç olmasın. Meyve döneminde potasyum, bor  içerikli gübreler hasat yapıldıktan azot ,  ve arkasından  çinko,bor, fosfor karışımlı gübreler  verebilirsiniz.Gübreleme yapıldıktan sonra muhakkak bolca sulama yapılmalıdır.
Elma fidanı dikerken Leonardit kökenli  organik gübreler verebilirsiniz.Bu tarz gübreler hem kök gelişiminin daha hızlı olmasını hemde toprağın ph seviyesine orta seviyeye çekerek fidanın daha  iyi beslenmesini sağlar.Bu gübreleri  kullanırken toprakla iyice karıştırarak veriniz.Köke direk uygulama yapmayınız.

Tozlayıcı Elma Fidanı Ne Demektir?

Tozlayıcı elma fidanı demek bahçedeki ana çeşit olan elmadaki çiçek dönemindeki çiçeklerin ,meyveye daha fazla dönüşmesini sağlayan elma fidanı demektir.Bir başka deyişle döllenmeyi artırmaktadır. Tozlayıcı olan elma çeşitleri de meyve vermektedir.Örneğin granny smith elma fidanının tozlayıcısı golden elma kullanılabilmektedir. Tozlayıcı olmadan da tek başına dikim yapabilirsiniz fakat ağaç başına alacak olduğunuz meyve miktarı düşecektir.

Dikilen Elma Fidanı Ne zaman Meyve Verir?

Uygun koşullar altında dikilen 2 yaşlı yabani elma anaçlı bir elma fidanından 1-2 yıl içerisinde meyve görmeniz gerekir.Verime oturması ise 5. Yıldan sonra olmaktadır.Yarı bodur veya bodur elma fidanlarda ise bu süre daha erken olmaktadır.Bu bilgi 2 yaşlı fidanlar için geçerlidir.

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz