Ceviz Tohumu Hangi Mevsimde Ekilir?

Ceviz Tohumu Hangi Mevsimde Ekilir?

Ceviz tohumu  genellikle; İlkbahar, Sonbahar ve Yaz aylarında ekilmektedir.  Alanında uzman olan çiftçiler bu ayların ceviz tohumu ekimi için en verimli aylar olduğunu belirtmiştir. Bu dönemlerde ekeceğiniz Ceviz tohumunun sizlere verimli bir hasat getireceği şüphesizdir.

Ceviz Tohumu Nasıl Ekilir?

Ceviz tohumu ekimi oldukça basit bir işlemdir. Küçük bir operasyonla tohumu, toprakla birleştirebilirsiniz. Biraz daha uğraştırıcı kısmı Ceviz ağacı bakımıdır. Sizlere ceviz tohumu nasıl ekilir? Sorusunun cevabını verelim. Öncelikle ekeceğiniz kadar ceviz tohumunu 1 gün su içerisinde bekletin. Bu tohumu bekletmenizin sebebi demlenmesini sağlamak ve çimlenme işlemini hızlandırmaktır. Bu sırada tohumu ekeceğiniz ve fide olmasını sağlayacağınız saksı ya da kapın içerisindeki toprakları eşelemeniz ve nemlendirmeniz gerekir. Sonrasına demlenmiş tohumu, toprağın birkaç santim içerisine bırakın. Bu işlemin ardından tohumun üzerini toprakla örtüp; yoğun olmamak şartıyla sulayın. Sonrasında ektiğiniz saksının etrafını naylon poşet yardımıyla kapatın. Naylon poşetin şeffaf olmasına dikkat etmeniz gerekir. Tohumun çimlenmesi gözlemlemek için sürekli poşeti açıp, kapatmak pek sağlıklı olmayacaktır. Ortalama 7 ila 10 gün arasında tohum çimlenecektir. Bu işlem gerçekleştikten sonra tohumu güneşten koruyun. Kısa bir süre sonra tohumun ortalama 5 – 7 santim boyutunda bir Fide’ye dönüşecektir. Sonrasında Fide’yi dilediğiniz gibi bahçenize ekebilirsiniz.

Cevizin Faydaları Nelerdir?

Ceviz lezzetiyle oldukça tercih edilmesine rağmen oldukça sağlık bir kuruyemiştir. İnsan beynini anımsatan yapısıyla da birçok kişiyi tebessüm ettirmektedir. Genele olarak Cevizin faydaları şu şekilde listelenebilinir;

 • Bağırsaklarınızı temizler ve korur.
 • Prostat, koloektral gibi kanserlerde etkin savaşma yöntemidir.
 • Düşük kalori ve fazla proteini bünyesinde bulundurmasından kaynaklı diyetlerde kullanılır.
 • Diyabet gibi rahatsızlıklarla etkin mücadele araçlarından birisidir.
 • Omega 3 Minareliyle kalp ve damar rahatsızlıklarına oldukça iyi gelir
 • Düzenli olarak sabah alındığı taktirde gün içerisinde sizi dinç tutar.
 • Zihni ve bilinci güçlendirir.
 • Sindirim sistemini rahatlatır.
 • Metabolizmanızı hızlandırarak; zayıflamanıza destek olur.
 • Düzenli kullanım ile bünyenizde bulunan bakterilere karşı savaşır.
 • Tansiyonunuz dengeleyerek size rahatlık sağlar.

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Nejdet dedi ki:

  Güzel anlatım olmuş teşekkürler ceviz oldukça faydalı ve insan için iyi olan bir kuruyemiş alanına giriyor köydeki bahçeme ekmek istiyordum nasıl ekildiğini bilmediğim için merak ediyordum ve sizin bu siteyi buldum oldukça iyi anlatılmış teşekkür ederim.

Yorum Yaz