Salatalık tohumu nasıl ekilir

Salatalık tohumu nasıl ekilir

Salatalık ekim ayları genelde İlkbahar, Sonbahar ve Yaz ayları içerisinde ekilmesi alanında uzman kişiler tarafından önerilmiştir. Salatalığın kalitesi ve hasat verimliliğinin en yoğun olacağı bu mevsimlerde; ekimlerinizi yapmanızı öneririz. Evlerinizde ya da bahçelerinizde rahatlıkla ekebileceğiniz Salatalık lezzeti ve faydalarıyla da ön plana çıkmaktadır.

Salatalık Nasıl Ekilir?

Salatalığın nasıl ekildiği de oldukça önemlidir. Doğru ve güvenli bir şekilde ekilen salatalık; kusursuz bir verim sağlayacaktır. Öncelikle Salatalık tohumlarını nemli bir bez içerisinde bir gün boyunca bekletmeniz gerekmektedir. Tohumları ıslak bir şekilde demlendirmek ; verimli bir ekim için olmazsa, olmazlardandır. Tohumu ekeceğiniz; kap ya da saksının içerisindeki toprağı biraz eşelemeniz gerekmektedir. Sonrasında demlenen tohumu, toprağın içerisine ekleyin. Eklediğiniz tohumun üzerini toprak ile kapatın. Fısfıs yardımıyla toprağı nemlendirin. Sonrasında naylon bir poşet ya da streç film ile üzerini sarın. Poşetin şeffaf olmasına dikkat edin. Tohumun çimlenmesine kadar poşeti açmamanız daha sağlıklı olacaktır.

Salatalık tohumu ortalama 10 gün içerisine çimlenecektir. Elbette bu çimlenme süresi; tohumun kalitesine göre ufak, tefek farklılık gösterebilmektedir. Çimlenen tohumu gördüğünüzde üzerindeki poşeti çıkartın ve güneş ile temasından kaçının. Bir süre aynı işlemlere devam edin. Kısa bir süre içerisinde çimlenen tohum, fide haline gelecektir. Ortalama 5 – 6 santim olan fide’yi bahçenize ya da büyük bir saksıya ekebilirsiniz.

Salatalığın Faydaları Nelerdir?

Salatalık , güçlü bir vitamin deposudur. Bünyesinde onlarca özel mineralleri barındırmaktadır. İnsan sağlığı içinde oldukça önemli besin değerlerini barındıran Salatalık, günümüzde oldukça sık tüketilmektedir. Ayrıca birçok alanında uzman hekim tarafından da önerilmektedir. Genel olarak Salatalığın faydaları şu şekilde sıralanabilinir;

  • Cilt sağlığına olukça iyi gelmektedir.
  • Salatalık ile cildinize maskeler yapabilirsiniz.
  • Kalp sağlığı için oldukça etkilidir.
  • Sindirim sisteminizi rahatlatır.
  • İdrar sökme ve kabız giderme de güçlü bir seçenektir.
  • Görme yetisini güçlendiren tespitler bulunmuştur.
  • Diyabet gibi rahatsızlıklar için rahatlıkla tercih edilebilir
  • Düzenli kullanımlar ile bünyenin direncini arttırır.
  • Taş dökme gibi operasyonlarda kullanılmaktadır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz